ЛЕКЦИИТЕ ОД МИНХЕН. КОЛУМНА НА АМБАСАДОРОТ НА РУСИЈА ВО МАКЕДОНИЈА г-дин ОЛЕГ ШЧЕРБАК, ОБЈАВЕНА ВО "НОВА МАКЕДОНИЈА", 29.09.2017

Точно пред 79 години, на 30 септември 1938 година, авионот на премиерот на Велика Британија, Невил Чемберлен, слета во Лондон. Шефот на британската влада се врати од Конференцијата во Минхен, на...

ПАК ЗА ВОЈНАТА И ЗА МИРОТ. КОЛУМНА НА АМБАСАДОРОТ НА РУСИЈА ВО МАКЕДОНИЈА г-дин ОЛЕГ ШЧЕРБАК, ОБЈАВЕНА ВО "НОВА МАКЕДОНИЈА", 20.09.2017

На 21 септември светската заедница го одбележува Меѓународниот ден на мирот, кој во 1981 година со одлуката на Генералното собрание на ОН беше прогласен за празник на хуманизмот и на соработката....

МАКАРТИЗАМ ОД 21 ВЕК. КОЛУМНА НА АМБАСАДОРОТ НА РУСИЈА ВО МАКЕДОНИЈА г-дин ОЛЕГ ШЧЕРБАК, ОБЈАВЕНА ВО "НОВА МАКЕДОНИЈА", 20.06.2017

На 9 февруари 1950 година сенаторот од државата Висконсин Джозеф Макарти изјави дека во американскиот Стејт Департмент насекаде се комунисти. Ова, како се чинеше, смешно тврдење беше појдовна...

ВО СКОПЈЕ СЕ ОДРЖА ПРИЕМ ПО ПОВОД ДЕНОТ НА РУСИЈА

На 13 јуни 2017 година Амбасадата на Руската Федерација во Република Македонија одржа државен прием по повод националниот празник – Денот на Русија. Во свечената прослава зедоа учество...

КОМЕНТАР НА МАРИЈА ЗАХАРОВА ПО ПОВОД БУГАРСКАТА РЕАКЦИЈА ЗА „КИРИЛИЦАТА ОД МАКЕДОНИЈА“

Новинар: Во Бугарија пред некој ден се крена еден бран хистерија поради изјавите на Претседателот на Република Македонија, г-дин Ѓорге Иванов кои тој ги даде во рамките на неговата посета на...

ВО МАКЕДОНИЈА ГО ПРОСЛАВИЈА ДЕНОТ НА ПОБЕДАТА

Во мај 2017 година во Македонија се одржаа свечености по повод 72-та годишнина од Победата во Големата Татковинска војна. Централни настани се одржаа во рамките на акцијата ”Бесмртен полк“....

ЗАБОРАВЕНИТЕ ЛЕКЦИИ ОД ИСТОРИЈАТА. КОЛУМНА НА ВТОР СЕКРЕТАР ВО АМБАСАДАТА, г-дин АЛЕКСЕЈ КРИВОШЕЕВ, ОБЈАВЕНА ВО "НОВА МАКЕДОНИЈА", 09.05.2017

Од 1945 година во многу земји 9 Мај се одбележува како празник на победата над фашизмот и на ослободувањето од „кафеавата чума“ и идеологијата исполнета со омраза кон човекот. За изминатите седум...

КОМЕНТАР НА АМБАСАДАТА ВО ВРСКА СО НАПИСИТЕ ВО SUNDAY TIMES

Уште неодамно многумина не веруваа дека активната инволвираност на британските медиуми во информативни војни може да ги поткопа темелите на традиционално силното британско новинарство. Но сега...

КОМЕНТАР НА ДЕПАРТМАНОТ ЗА ИНФОРМАЦИЈА И ПЕЧАТ ВО МНР НА РУСИЈА ВРСКА СО ВЛОШУВАЊЕ НА ВНАТРЕШНОПОЛИТИЧКАТА СИТУАЦИЈА ВО МАКЕДОНИЈА

Длабоко сме загрижени од последните случувања во Република Македонија. На 27 април опозицијата која ги зазгуби парламентарните избори, со самоиницијативен избор на претседател на Собранието грубо...

КОЛУМНА НА АТАШЕ ВО АМБАСАДАТА, г-дин МИХАИЛ ЛУШИН, ОБЈАВЕНА ВО "ДНЕВНИК", 20.04.2017

              ЗА ХИБРИДНА ЛУДНИЦА Кога сите спортисти на руската паралимписка репрезентација паушално и со кршење на сите правни норми беа исклучени од...

ИНТЕРВЈУ НА АМБАСАДОРОТ НА РУСИЈА ВО МАКЕДОНИЈА ОЛЕГ ШЧЕРБАК ЗА AL JAZEERA BALKANS

На 13 април оваа година Амбасадорот на Русија во Македонија, Н.Е. Олег Шчербак, даде кратко интервју за новинарката на Al Jazeera Balkans, г-ѓа Милка Смилевска. Доле интегрално  го...

ОГЛАС ЗА УЧЕСТВО ВО МАНИФЕСТАЦИЈАТА „БЕСМРТЕН ПОЛК„

Драги пријатели! На 6 мај оваа година на плоштадот "Македонија" во Скопје  Амбасадата на Русија во Македонија и здруженија на руски сонародници во Македонија ќе одржат манифестација...

ВО СКОПЈЕ СЕ ОДРЖА ПРИЕМ ПО ПОВОД ДЕНОТ НА ТАТКОВИНАТА

На 22 февруари 2017 година Амбасадата одржа традиционален прием по повод Денот на бранителот на Татковината. На свечениот настан беа присутни Министерот за одбрана на Република Македонија, г-дин...

ИЗЈАВА НА СЕРГЕЈ ЛАВРОВ ВО ВРСКА СО ДОПИСИТЕ ЗА НАВОДНA ВМЕШАНОСТ НА РУСИЈА ВО ОБИДОТ ЗА ДРЖАВЕН УДАР ВО ЦРНА ГОРА, 20.02.2017

Во врска со дописите за наводна вмешаност на Русија во обидот за државен удар во Црна Гора, интегрално ја пренесуваме изјавата која Министерот за надворешни работи на Русија, г-дин Сeргеј Лавров,...

КОЛУМНА НА АТАШЕ ВО АМБАСАДАТА, г-дин МИХАИЛ ЛУШИН, ОБЈАВЕНА ВО "НОВА МАКЕДОНИЈА", 21.02.2017

ЗА ИЗМИСЛЕНИ И ВИСТИНСКИ ПОДМЕТНУВАЧИ НА ВОЈНАТА Со длабока разочараност ја прочитав колумната “Бомбардирањето на Авдијивка – воено злосторство на Москва” објавена во весникот “Нова...

ВО СКОПЈЕ ИМ ДОДЕЛИЈА СЕРТИФИКАТИ НА КУРСИСТИТЕ ОД ПРВИОТ ТУРНУС НА БЕСПЛАТНИТЕ ЧАСОВИ ПО РУСКИ ЈАЗИК

На 17 февруари во Универзитетот “Св. Кирил и Методиј” во Скопје (УКиМ) се одржа свечена церемонија на доделување сертификати на курсистите од првиот турнус на бесплатните курсеви по...

КОМЕНТАР НА ДЕПАРТМАНОТ ЗА ИНФОРМАЦИЈА И ПЕЧАТ НА МНР НА РУСИЈА ВО ВРСКА СО НАПИСОТ НА "ДОЈЧЕ ВЕЛЕ"

Обрнавме внимание на вознемирувачката содржина на написот објавен во македонската редакција на "Дојче Веле" во кој се прави обид на Министерот за надворешни работи на Руската Федерација, г-дин...